Brigham Young University Homepage

Undergraduate Catalog

2009 - 2010

BYU Administration

Church Board of Education and BYU Board of Trustees

Thomas S. Monson, Chairman
Henry B. Eyring, First Vice Chairman
Dieter F. Uchtdorf, Second Vice Chairman

Russell M. Nelson Julie B. Beck
M. Russell Ballard Elaine S. Dalton
David A. Bednar Roger G. Christensen, Secretary
Steven E. Snow  



Office of the Commissioner of the Church Educational System

W. Rolfe Kerr Commissioner—Church Educational System
Roger G. Christensen Assistant to the Commissioner



University Administrative Officers

Cecil O. Samuelson President
     Gerrit W. Gong Assistant to the President—Planning and Assessment
     Michael R. Orme Assistant to the President—General Counsel
          David B. Thomas Deputy General Counsel
     Carri P. Jenkins Assistant to the President—University Communications
John S. Tanner Academic Vice President
     Craig H. Hart Associate Academic Vice President—Faculty
     Brent W. Webb Associate Academic Vice President—Research and Graduate Studies
     Jeffrey D. Keith Associate Academic Vice President—Undergraduate Studies
Sandra Rogers International Vice President
     Erlend D. Peterson Associate International Vice President
J. Kelly Flanagan Vice President—Information Technology and Chief Information Officer
     Kelly C. McDonald Assistant Information Technology Vice President
Brian K. Evans Administrative Vice President and Chief Financial Officer
     Ole M. Smith Assistant Administrative Vice President—Physical Facilities
     Forrest L. Flake Assistant Administrative Vice President—Human Resource Services
     David A. Hunt Assistant Administrative Vice President—Student Auxiliary Services
     Richard P. White University Treasurer
Janet S. Scharman Student Life Vice President
     Ronald K. Chapman Associate Student Life Vice President
     Vernon L. Heperi Associate Student Life Vice President/Dean of Students
Kevin J Worthen Advancement Vice President
     John C. Lewis Associate Advancement Vice President—Alumni and External Relations



Deans of Academic Units


Education, David O. McKay School of
     Dean K. Richard Young
     Associate Dean Barbara Culatta
     Associate Dean Nancy Wentworth
Engineering and Technology, Ira A. Fulton College of
     Dean Alan R. Parkinson
     Associate Dean John Harb
     Associate Dean Spencer Magleby
     Assistant Dean David K. Anthony
Family, Home, and Social Sciences
     Dean David B. Magleby
     Associate Dean Stephen J. Bahr
     Associate Dean Craig Hart
     Associate Dean Susan S. Rugh
     Assistant Dean Robert P. Goss
     Assistant Dean Joseph Olsen
Fine Arts and Communications
     Dean Stephen M. Jones
     Associate Dean Edward E. Adams
     Associate Dean Rory R. Scanlon
     Assistant Dean Scott M. Boyter
Graduate Studies
     Dean Bonnie Brinton
Humanities
     Dean John R. Rosenberg
     Associate Dean Gregory Clark
     Associate Dean Ray Clifford
     Associate Dean Joseph Parry
Law School
     Dean James R. Rasband
     Associate Dean Kif Augustine Adams
     Associate Dean Scott W. Cameron
     Associate Dean James D. Gordon III
     Associate Dean Thomas R. Lee
     Assistant Dean Wendy Archibald
     Assistant Dean Carl Hernandez III
     Assistant Dean Mary E. Hoagland
Life Sciences
     Dean Rodney J. Brown
     Associate Dean Alan R. Harker
     Associate Dean James P. Porter
     Assistant Dean John D. Lee
     Assistant Dean Steven L. Taylor
Management, Marriott School of
     Dean Gary C. Cornia
     Associate Dean James D. Stice
     Associate Dean Michael P. Thompson
     Assistant Dean James Engebretsen
     Assistant Dean Joseph D. Ogden
     Assistant Dean Ronald E. Seamons
Nursing
     Dean Beth V. Cole
     Associate Dean Patricia Ravert
     Associate Dean Mary Williams
     Assistant Dean Kathryn Whitenight
Physical and Mathematical Sciences
     Dean Scott D. Sommerfeldt
     Associate Dean Dana Thomas Griffen
     Associate Dean Thomas W. Sederberg
Religious Education
     Dean Terry B. Ball
     Associate Dean Kent P. Jackson
     Associate Dean Dennis A. Wright
Undergraduate Education
     Dean John D. Bell
     Associate Dean Gary L. Hatch
     Associate Dean Madison Sowell
     Assistant Dean Heather Hammond
     Assistant Dean Carolyn Tuitupou



Deans and Directors of Academic Support Services


Continuing Education
     Dean Wayne J. Lott
     Associate Dean Kenneth W. Anderson
     Associate Dean Darin R. Oviatt
David M. Kennedy Center Jeffrey F. Ringer
Institutional Assessment and Analysis
     Director Danny R. Olsen
Instructional Applications Services Director Monte F. Shelley
Instructional Technology Center Director Paul Hardin
Libraries
     University Librarian Randy J. Olsen
     Associate University Librarian H. Julene Butler
     Assistant University Librarian Therrin C. Dahlin
     Assistant University Librarian Scott H. Duvall
     Assistant University Librarian William B. Lund
     Assistant University Librarian Robert G. Murdoch
Research and Creative Activities, Office of Gary Reynolds
Student Academic and Advisement Services
     Executive Director Norman B. Finlinson
          Admissions Services Director R. Kirk Strong
          Enrollment Management Director Eric S. Myers
          Financial Aid/Scholarship Director Stephen E. Hill
          High School and College Relations Director R. Kirk Strong
          Integrated Student Services Director Andrea B. Workman
          Technology Applications Director Rick Williams
          University Registrar Jeffrey N. Bunker
Student Life
     Dean of Students Vernon L. Heperi
     Associate Dean Jonathan K. Kau
     Associate Dean Sarah Westerberg



Chairs, Directors, or Coordinators of Instructional Units


Accountancy Kevin D. Stocks
Aerospace Studies Col. Gordon J. Jacobs
Ancient Scripture Dennis L. Largey
Anthropology David P. Crandall
Asian and Near Eastern Languages
Biology Keith Crandall
Business Management R. Bruce Money
Chemical Engineering Richard L. Rowley
Chemistry and Biochemistry Paul B. Farnsworth
Church History and Doctrine Arnold K. Garr
Civil and Environmental Engineering Steven E. Benzley
Communication Disorders David McPherson
Communications Bradley L. Rawlins
Computer Science Parris Egbert
Counseling and Career Center M. Kirk Dougher
Counseling Psychology and Special Education Mary Anne Prater
Dance Lee Wakefield
Economics Michael R. Ransom
Educational Leadership and Foundations A. LeGrand Richards
Electrical and Computer Engineering Michael A. Jensen
English Edward S. Cutler
Exercise Sciences Larry T. Hall
Family Life Richard B. Miller
Finance Steven R. Thorley
French and Italian Yvon Le Bras
Geography J. Matthew Shumway
Geological Sciences Scott M. Ritter
Germanic and Slavic Languages David K. Hart
Health Science Brad L. Neiger
History Shawn W. Miller
Humanities, Classics, and Comparative Literature Michael J. Call
Information Systems Marshall Romney
Instructional Psychology and Technology Andrew S. Gibbons
International and Area Studies
     Ancient Near Eastern Studies Dana M. Pike
     Asian Studies James Davis
     Canadian Studies Earl H. Fry
     European Studies Scott M. Sprenger
     International Relations Kerk Phillips
     Latin American Studies Christopher Lund
     Middle Eastern Studies Donna Lee Bowen
     Scandinavian Studies Steven P. Sondrup
Linguistics and English Language William G. Eggington
     English Language Center Neil Anderson
Mathematics Tyler J. Jarvis
Mathematics Education Steven R. Williams
Mechanical Engineering Timothy W. McLain
Microbiology and Molecular Biology Brent L. Nielsen
Military Science Major Theodore M. Leblow
Music
Nursing  
Nutrition, Dietetics, and Food Science Michael L. Dunn
Organizational Leadership and Strategy Jeffrey H. Dyer
Philosophy Daniel Graham
Physics and Astronomy Ross L. Spencer
Physiology and Developmental Biology
Plant and Wildlife Sciences Val J. Anderson
Political Science Darren G. Hawkins
Psychology Ramona Hopkins
Recreation Management and Youth Leadership Patti Freeman
Social Work Gordon E. Limb
Sociology Renata Forste
Spanish and Portuguese Alvin F. Sherman
Statistics Del T. Scott
Teacher Education M. Winston Egan
Technology Val Hawks
Theatre and Media Arts Rodger D. Sorensen
Visual Arts Linda Sullivan



Chairs or Directors of Professional Institutes and Programs


George W. Romney Institute of Public Management David W. Hart
Master of Business Administration Craig Merrill
Peery Institute of Financial Services Kim Smith



Coordinators or Directors of Academic Areas


Bachelor of General Studies Director Ellen R. Allred
Center for Language Studies Ray T. Clifford
Jerusalem Center for Near Eastern Studies Director James R. Kearl
BYU—Salt Lake Center for Continuing Education Director Lee J. Glines
CES Adult Programs Director R. Neil Carlile
CES Youth Programs Director Gregory M. Tanner
BYU Conference Center Spencer E. Hansen
Conferences and Workshops Director Steven W. Taggart
Evening Classes Director Scott L. Howell
Independent Study Director



Advisement Center Personnel


Engineering and Technology Pam Williamson
Family, Home, and Social Sciences Lori L. Seely
Fine Arts and Communications Brenda Butterfield
Health and Human Performance Farris Child
Humanities Mary Anne Rich
International and Area Studies Noelani Sanchez
Life Sciences Shauna C. Anderson
Marriott School of Management Eldon Bott
McKay School of Education C. Jay Oliver
Nursing Mark E. White
Physical and Mathematical Sciences Shane Jorgenson
University Karen Evans



Research Centers and Institutes


Advanced Combustion Engineering Research Center Thomas H. Fletcher
Monte L. Bean Life Science Museum
     Director Larry St. Clair
     Associate Director Jack Sites
     Assistant Director Marta Jean Adair
Cancer Research Center Daniel L. Simmons
Center for Christian Values in Literature Jesse S. Crisler
     Associate Director Daniel Muhlestein
Center for Economic Self-Reliance Todd Manwaring
Center for Entrepreneurship William Price
Center for the Improvement of Teacher Education and Schooling Steven Baugh
Center for Service and Learning
     Director Casey Peterson
Center for Statistical Research Dennis L. Eggett
Center for Teaching and Learning Russell T. Osguthorpe
Communications Research Center Mark Callister
Comprehensive Clinic D. Russell Crane
Computer-Aided Engineering, Design, and Manufacturing Center J. Brent Smith
Family Studies Center Randal Day
Human Performance Research Center Allen Parcell
Humanities Technology and Research Support Center Jerry W. Larson
International Center for Law and Religion Studies W. Cole Durham, Jr.
National Middle East Language Resource Center R. Kirk Belnap
Neal A. Maxwell Institute for Religious Scholarship M. Gerald Bradford
Museum of Art Campbell B. Gray
Museum of Paleontology Rodney Scheetz
Museum of Peoples and Cultures  
Charles Redd Center for Western Studies Brian Q. Cannon
Religious Studies Center Terry B. Ball
Rollins Center for eBusiness Stephen W. Liddle
Kay and Yvonne Whitmore Global Management Center Lee Radebaugh
Wheatley Institution Richard N. Williams
Women's Research Institute Bonnie Ballif-Spanvill



Other Areas of Service


Academic Support Norman L. Roberts
Benefits Douglas J. Lee
Bookstore Roger L. Reynolds
Counseling and Career Center M. Kirk Dougher
Dining Services Dean A. Wright
Employee Relations R. Scott Elkins
Employment Services
Faculty Center David A. Whetten
Honor Code Office Steven Baker
ID Center
Intercollegiate Athletics Thomas A. Holmoe
International Services Enoc Flores
Multicultural Student Services Lisa Parkinson
Payroll Manager
Planning and Architecture Warren Jones
Publications and Graphics Norman A. Darais
Residence Life Julie L. Franklin
Services for Students with Disabilities Mark Beecher
Student Activities Anne Rumsey
Student Health Services Rulon J. Barlow
University Police Larry A. Stott
Women's Services and Resources LaNae Valentine



Chairs and Professorships

Some faculty members hold appointments at the university that are partially or fully supported through the generosity of private donors. These professorships recognize and support important scholarly contributions by the recipients in the various disciplines of the university. Chairs and professorships for faculty members within disciplines are noted in the departmental listing of faculty.



Maeser Professorships and Alcuin Fellows

Brigham Young University also encourages strong commitment by its faculty to undergraduate teaching, particularly in the university's general education program. The Karl G. Maeser Professorships, named for the spiritual architect of Brigham Young Academy and established in 1987, acknowledge truly outstanding efforts in the development and teaching of general education and honors courses balanced with serious and committed scholarship.

Alcuin Fellowships, established in 1986 and named for the founder of the court schools during the Carolingian renaissance of Charlemagne, acknowledge outstanding and innovative efforts in working with students within the university's general education and honors curriculum.


Karl G. Maeser Professors

Ira A. Fulton College of Engineering and Technology

    A. Brent Strong, Technology

College of Family, Home, and Social Sciences

    Cardell K. Jacobson, Sociology

College of Humanities

    Bruce W. Young, English

College of Physical and Mathematical Sciences

    R. Steven Turley, Physics and Astronomy


Alcuin Fellows

College of Family, Home, and Social Sciences

    Kendall Brown, History
    Dawson W. Hedges, Psychology
    Richard L. Kimball, History
    Larry J. Nelson, Family Life
    Jenny H. Pulsipher, History

College of Fine Arts and Communications

    Dean Duncan, Theatre and Media Arts
    Steven P. Johnson, Music

College of Health and Human Performance

    Susanne J. Davis, Dance

College of Humanities

    C. Penny Bird, English
    Trenton L. Hickman, English
    Jesse D. Hurlbut, French and Italian
    Brett C. McInelly, English
    J. Scott Miller, Asian and Near Eastern Languages
    Marc L. Olivier, French and Italian Languages
    Cecilia M. Peek, Humanities, Classics, and Comparative Literature
    Kerry D. Soper, Humanities, Classics, and Comparative Literature

College of Physical and Mathematical Sciences

    Darrin Doud, Mathematics

Religious Education

    Eric D. Huntsman, Ancient Scripture
    Victor L. Ludlow, Ancient Scripture